ŽIDLE A STŮL PRO DĚTI

Mnoho rodičů začíná s blížícím se začátkem školního roku řešit židli a pracovní stůl pro děti. Často mi rodiče v ordinaci říkají, že určitě budu vědět, protože mám jistě i já něco kvalitního na sezení. Většinou se pak společně zasmějeme, když rodiče zjistí, že v ordinaci sedím buď na míči nebo na židličce od klavíru nebo na zemi.

Jsem přesvědčena, že sebedražší značková či výrobcem vychvalovaná židle, nám sama o sobě ideální sed pro naše těla nezajistí. Určitě ne bez nás samotných.

A zase je to o tom samém – propojení těla a mysli. Vím, že sedím, ale vím také, jak sedím? Že sedíme, když sedíme, ví většina z nás, ale jak kvalitně či nekvalitně sedíme, vnímá málo lidí natož malé děti, které žijí v jiném myšlenkovém světě než my dospělí. My dospělí to začneme vnímat dosti často, až když nás něco bolí.

Nestačí si koupit drahou krásnou židli, je důležité se na ní i naučit kvalitně sedět a vnímat znamení našeho těla.

Mám ráda v životě jednoduchost a to i při jakémkoliv pohybu, sezení i ležení. Prostě být co nejpřirozeněji propojena s potřebami svého těla, tím mu lépe rozumět a tím pádem si  vybrat to, co mému tělu nejlépe vyhovuje. Už dávno mi nejde nakukat, že jen taková a maková židle a stůl jsou zrovinka pro mě ty nejlepší. Toto poznání přeji i vám, protože porozumíte-li potřebám svých těl, mnohem snadněji porozumíte potřebám těl vašich dětí.

Mohu důvěřovat, ale měla bych prověřovat a na svém těle ověřovat!

Dětem až do dospělosti klidně vydrží dřevěná rostoucí židle a stůl, který má nastavitelnou výšku a sklopnou desku.

Má-li dítě takový stůl, má možnost si jeho výšku přizpůsobit sedu na míči, sedu na židli a i stoji. Navíc, je-li desku možno v zadní části přizvednout, nebude dítě tak snadno u psaní „ležet“. A věřte, že na té dřevěné „rostoucí židli“ si nejde pohodlně sedolehnout tak, jako na té vyměkčené. A když to přeci jen někdo dokáže, tak rozhodně ne na dlouho.

A proč vadí a čemu škodí ten sedoleh, který vidíte na jednom z obrázků? Vyzkoušejte a snadno pochopíte. Já bych o tom mohla psát dlouho a to by vás mohlo nudit.

Přeji nám všem, abychom uměli sedět vždy tak kvalitně, aby z nás naše těla měla radost.

 

Za kresbu mnohokrát děkuji Lindě Štruncové

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio