Já jsem, Já mohu.

I vy můžete

Víkendová setkání – Víkend pro tebe

Víkendová setkání pořádáme cca 2-4x za rok a vždy na Šumavě.

Ubytování je téměř na samotě, v klidu, u báječných lidí a s nádherným okolím. Jídlo si chystáme každý sám a na sobotní oběd většinou jdeme nebo jedeme společně.

Celé setkání je vždy poskládáváno přesně na míru pro nás pro všechny. Nic tam není náhodou a vše má pro každého z nás svůj vlastní význam. Z každého tohoto pobytu můžeme odjet pozměněni a to přesně tak, jak si to dovolíme. Tou změnou v sobě si můžeme nejenom ulehčit svůj vlastní Život, ale můžeme se tím stát i inspirující kapkou v moři Života ostatních. Společně prožíváme vzájemné naslouchání, v lehkosti poznáváme sami sebe, svoje možnosti, svoji hodnotu, sílu… Můžeme měnit i své zažité, ale pro radostný a zdravý život, nevyhovující programy a nahradit je novými…

Můžeme spolu prožít

Jednoduchá meditační zklidnění, cvičení (qigong, dech, uvolnění ztuhlých částí těla, pochopení významu jednotlivých pohybů,…) na šumavském vzduchu. Stejně tak vychutnat procházky, zvuky tibetských mís, vibrace ladiček a určitě si skvěle odpočinout.

Vše je samozřejmě dobrovolné a ničeho se nemusí obávat ani ti, kteří pojedou poprvé a ani ti, kteří už mají se sebeobjevováním již nějakou tu zkušenost. Bližší sdělení ráda pošlu vážným zájemcům mailem.

Vědomý pohyb

Vědomý pohyb = vím nejenom co dělám, ale i jak to dělám​

Vědomý pohyb není nic vědeckého a ani nic nového pod sluncem. Je to něco, s čím se všichni narodíme, ale co mnohým z nás bývá určitým způsobem výchovy schováváno. Je to přirozené pro každého živého tvora co svět světem existuje. Někdo to má celý život otevřené a tak podle toho, většinou ve zdraví a radostně, žije. Někdo ani neví, že to v sobě má a tak většinou žije podle rad a doporučení ostatních nebo v zajetých pohybových stereotypech. A to dost často k radosti a ke zdraví nevede. No a někdo tuší, že je v něm něco, co je mnohem silnější než on sám si dovede představit a tak začne objevovat.

Vědomý pohyb je vhodný pro všechny, koho osloví.

Ti, kteří podle něj už žijí, si ho mohou přijít jen tak vychutnat a užít.

Ti, kteří vůbec netuší, že něco takového v sobě mají, mohou přijít objevit „Ameriku.“

A ti, kteří tuší, že je v nich něco, co zatím neumí zprovoznit, si přijdou  najít třeba ten správný „knoflík“ k propojení.

Pro naše společná setkání  nepoužíváme slova začátečník či pokročilý, protože všichni jsme tím vším, každý jinak, ale jsme. Takže se neostýchejte přijít. Poznávat a měnit své pohybové vzorce a tím i způsob svého myšlení, můžeme v jakémkoliv věku. Stačí se jen rozhodnout.

PROŽITKOVÉ SEMINÁŘE VĚDOMÉHO POHYBU V RELAXACI, co si pod tím máte představit?

  • NÁVRAT k miminkovsky radostnému objevování pohybových možností
  • UVOLNĚNÍ těla a mysli, jeho protažení a následná relaxace
  • SPOJENÍ se svým tělem a zlepšení komunikace s ním
  • NALEZENÍ vlastního vnímání toho CO dělám, ale hlavně JAK to dělám
  • PŘENESENÍ kvality, nejenom do pohybu, ale do všech našich životních situací
  • DÉLETRVAJÍCÍ:-) věk v žádném případě není překážkou, naopak!!!

S SEBOU si vemte pohodlnou karimatku, přes ní tenkou deku a vrstvené, pohodlné oblečení, lehké občerstvení, čaje a vodu budete mít k dispozici.

SOUČÁSTÍ bývá i relaxace za zvuku tibetských mís či koshi zvonků.

Tato setkání většinou probíhají pouze v zimním období. Termíny posílám stálým zájemcům mailem a zbudou-li místa, dávám je i sem na stránky.

Tchaj-t´i, Tai chi...

Když byl jednou profesor Cheng Man-ch’ing dotázán:
„Jaký je nejdůležitější důvod pro cvičení tchaj-ťi-čchuan?“
Odpověděl: „To, že až konečně dojdeš k bodu, kdy začneš chápat, o čem život je, budeš mít dost sil a zdraví, aby sis ho mohl užít.“

Kurzy  Tchaj-t´i, Qi.kung, 8 kousků brokátu, meditací, společného sdílení…, probíhají každou středu od 17.30 do 19.00

„To si nezapamatuji, nebudu to umět prožít, budu tam ostatním překážet, to je moc těžký…“

Mnoho lidí má z provádění těchto druhů pohybů obavy a taková a jiná slova se jim honí hlavou. Obavy opravdu nejsou na místě. Každé setkání je tvořené pro všechny a na pohodu.

TAICHI U NÁS JE O PLYNUTÍ, O NASLOUCHÁNÍ TĚLU, MYSLI.

 JE I O NASLOUCHÁNÍ SVOJÍ VLASTNÍ INTUICI.

SPOLEČNĚ, ALE I KAŽDÝ/Á ZVLÁŠŤ, V LEHKOSTI A V HRAVOSTI V SOBĚ PROBOUZÍME PLYNUTÍ POHYBEM, PLYNUTÍ MYSLÍ A PLYNUTÍ ŽIVOTEM.

Co potřebujete? Volné kalhoty a tričko, pohodlnou měkkou obuv nebo teplé, neklouzavé ponožky a chuť na objevování sebe sama. Platíte hodinu, na kterou přijdete.

Jak jsem se k tomu všemu dostala

Před mnoha a mnoha:-) roky jsem prožívala období, kdy si dovolila vyhřeznout má vlastní meziobratlová ploténka. Protože jsem to tenkrát neuměla jinak, brala jsem léky na bolest a uvolnění, prodělávala jednu rehabilitační metodu za druhou a „statečně“ s tím vším chodila do práce. Do toho domácnost, dvě malé děti a i když se mé okolí snažilo mi pomoci, k mému uzdravení to nevedlo. Skončila jsem v nemocnici na kapačkách a když jsem si jednoho dne přečetla svůj nález, zatmělo se mi před očima. Četla jsem nález, který tenkrát v myšlení zdravotníka znamenal operaci, nepohyb nebo jakési pohybování se v bolesti a s léky. Tenkrát jsem nevěděla jak na to a hledala jsem stále pomoc někde jinde, jen ne u sebe.
Po propuštění z nemocnice jsem ne zcela uzdravená nastoupila do svého zaměstnání. A i když jsem byla fyzioterapeutkou už dlouho, stále jsem neuměla žít se svým tělem v souladu a v porozumění. Ne náhodou jsem se přihlásila do Brna na kurs senzomotorického cvičení na velkých míčích. Jedno ráno jsem šla na snídani a viděla venku našeho lektora cvičit nádherně plynoucí pohyby. Byla to láska na první pohled. Tedy ne k našemu lektorovi, ale k těm pohybům, které patřily sestavě Tai-chi. Jen malou chvíli mně trvalo než jsem pak našla ve svém okolí někoho, kdo by mě mohl učit.
Začátky nebyly nejlehčí, ale já věděla, že to je pro mě to pravé. Oslovovalo to totiž nejenom moje tělo, ale i moji duši. Po nějakém čase jsem se, zase ne náhodou, přihlásila na svůj první kurz Feldenkraisovy metody. Myslela jsem si, že by mi mohl rozšířit poznání pro moji profesi. Rozšířil a nejenom to, tato metoda se stala další samozřejmou a vědomou součástí mého života. Změnil se mi přístup nejenom k mým dětským pacientům, ale i ke mně samotné. Najednou jsem viděla pohyby dětí, dospělých i moje v jiném světle.

V jednu chvíli jsem pochopila, že Tai-chi, Feldenkraisova metoda a Vědomý pohyb, jsou v podstatě o tom samém. O změně myšlení a následné změně zdraví těla i duše. O uchopení zodpovědnosti sama za sebe.

Měla jsem obrovské štěstí, že můj život ovlivnila tato poznání. Díky tomu všemu mohu své zkušenosti předávat dál a pohybovat se tak, jak potřebuji. Děkuji všemu a všem, kteří mě na této cestě bez léků a bez operace provázeli a provází.

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio