Semináře sebe-vědomého Života

MOJE CESTA K VĚDOMÉMU UVĚDOMĚNÍ

Před cca 27 roky jsem zažila výhřez svojí vlastní meziobratlové ploténky. Protože jsem to tenkrát neuměla jinak, brala jsem léky na bolest a uvolnění, prodělávala jednu rehabilitační metodu za druhou a „statečně“ s tím vším chodila do práce. Do toho domácnost, dvě malé děti a i když se mé okolí snažilo mi pomoci, k mému uzdravení to nevedlo. Skončila jsem v nemocnici na kapačkách a když jsem si jednoho dne přečetla svůj nález, zatmělo se mi před očima. Četla jsem nález, který v myšlení zdravotníka znamenal operaci, nepohyb nebo jakési pohybování se v bolesti a s léky. Tenkrát jsem nevěděla jak na to a hledala jsem stále pomoc někde jinde, jen ne u sebe. Po propuštění z nemocnice jsem ne zcela uzdravená nastoupila do svého zaměstnání. A i když jsem byla fyzioterapeutkou už dlouho, stále jsem neuměla žít se svým tělem v souladu a v porozumění. Ne náhodou jsem se přihlásila do Brna na kurs senzomotorického cvičení na velkých míčích. Jedno ráno jsem šla na snídani a viděla venku našeho lektora cvičit nádherně plynoucí pohyby. Byla to láska na první pohled. Tedy ne k našemu lektorovi, ale k těm pohybům, které patřily sestavě Tai-chi. Jen malou chvíli mně trvalo než jsem pak našla ve svém okolí někoho, kdo by mě mohl učit.

Začátky nebyly nejlehčí, ale já věděla, že to je pro mě to pravé. Oslovovalo to totiž nejenom moje tělo, ale i moji duši. Po nějakém čase jsem se, zase ne náhodou, přihlásila na svůj první kurs Feldenkraisovy metody. Myslela jsem si, že by mi mohl rozšířit poznání pro moji profesi. Rozšířil a nejenom to, tato metoda se stala další samozřejmou a vědomou součástí mého života. Změnil se mi přístup nejenom k mým dětským pacientům, ale i ke mně samotné. Najednou jsem viděla pohyby dětí, dospělých i moje v jiném světle.

V jednu chvíli jsem pochopila, že obojí, Tai-chi i Feldenkraisova metoda, Vědomý pohyb, jsou v podstatě o tom samém. O změně myšlení a následné změně zdraví těla i duše. O uchopení zodpovědnosti sama za sebe. Měla jsem obrovské štěstí, že můj život ovlivnila tato poznání. Díky tomu všemu mohu své zkušenosti předávat dál a pohybovat se tak, jak potřebuji. Děkuji všemu a všem, kteří mě na této cestě bez léků a bez operace provázeli a provází.

VĚDOMÝ POHYB

Vědomý pohyb není nic vědeckého a ani nic nového pod sluncem. Je to něco, s čím se všichni narodíme, ale co mnohým z nás bývá určitým způsobem výchovy schováno. Je to přirozené pro každého živého tvora co svět světem existuje. Někdo to má celý život otevřené a tak podle toho, většinou ve zdraví a radostně, žije. Někdo ani neví, že to v sobě má a tak většinou žije podle rad a doporučení ostatních nebo v zajetých pohybových stereotypech. A to dost často k radosti a ke zdraví nevede. No a někdo tuší, že je v něm něco, co je mnohem silnější než on sám si dovede představit a tak začne objevovat.

Vědomý pohyb je vhodný pro všechny, koho osloví. Ten, kdo podle něj už žije, si ho může přijít jen tak vychutnat a užít. Ten, kdo vůbec netuší, že něco takového v sobě má, může přijít objevit „Ameriku“ a ten kdo tuší, že je v něm něco, co zatím neumí zprovoznit, tak ten si přijde třeba najít ten správný “knoflík” k propojení.

Pro mé semináře se snažím nepoužívat slova začátečník či pokročilý, protože všichni jsme tím vším, každý jinak, ale jsme. Takže se neostýchejte přijít. Poznávat a měnit své pohybové vzorce můžete v jakémkoliv věku. Stačí se jen rozhodnout.

PROŽITKOVÉ SEMINÁŘE VĚDOMÉHO POHYBU V RELAXACI, co si pod tím máte představit?

NÁVRAT k miminkovsky radostnému objevování dokonalosti pohybu
MEDITACE v pohybu i v klidu:-)
UVOLNĚNÍ těla a mysli, jeho protažení a následná relaxace
SPOJENÍ se svým tělem a zlepšení komunikace s ním
NALEZENÍ vlastního vnímání toho CO dělám, ale hlavně JAK to dělám
PŘENESENÍ kvality, nejenom do pohybu, ale do všech našich životních situací
DÉLETRVAJÍCÍ:-) věk v žádném případě není překážkou, naopak!
S SEBOU si vemte pohodlnou karimatku, přes ní tenkou deku a vrstvené, pohodlné oblečení, lehké občerstvení, čaje a vodu budete mít k dispozici
SOUČÁSTÍ je i relaxace za zvuku tibetských mís či koshi zvonků
Budete-li mít jakoukoliv nejasnost, kontaktujte mě, můžeme to společně probrat.

Těším se na vás a věřte, že vás opravdu ráda provedu něčím, co i mně změnilo život směrem k radosti a ke zdraví.

Tchaj-t´i

Když byl jednou profesor Cheng Man-ch’ing dotázán:
„Jaký je nejdůležitější důvod pro cvičení tchaj-ťi-čchuan?“
Odpověděl: „To, že až konečně dojdeš k bodu, kdy začneš chápat, o čem život je,
budeš mít dost sil a zdraví, aby sis ho mohl užít.“

Kurzy porozumění svému tělu a duši pomocí – Tchaj-t´i, Qi.kung, 8 kousků brokátu, meditací…

„To si nezapamatuji, nebudu to umět prožít, budu tam ostatním překážet, to je moc těžký…“ Mnoho lidí má z provádění těchto druhů pohybů obavy a taková i jiná slova malé sebedůvěry se jim honí hlavou. Obavy opravdu nejsou na místě. Každou hodinu přizpůsobuji přítomným účastníkům a na všechno, co se zde spolu budeme učit, je dost času. Z mé strany i hodně trpělivosti a chuti vám pomoci cestu k porozumění vašemu tělu najít.

Budeme se učit nalézat nejenom vědomý pohyb, ale i uvolnění, klid, harmonii. Budeme se učit znát sami sebe.
Ve svém přístupu se snažím respektovat jedinečnost každého z Vás a proto preferuji v hodinách menší počet účastníků.
Kurzy probíhají každou středu. Bližší informace viz KONTAKT.
A co potřebujete? Jen volné kalhoty a tričko, pohodlnou měkkou obuv nebo teplé, neklouzavé ponožky a chuť se sebou „něco“ dělat.