Kraniosakralní terapie

OBECNÁ DEFINICE KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

Je to jemná a hluboká forma relaxace, která napomáhá přirozené kapacitě těla při samoléčbě. Podporuje přirozený mechanismus člověka k vylepšení fungování mozku, k rozptýlení negativních důsledků stresu a zlepšení celkového zdraví a imunity.
Techniky kraniosakrální terapie jsou zaměřeny na nejvyšší možnou harmonizaci pulzující energie a tím na aktivaci a stimulaci samoléčebných schopností těla. Využívají vzájemné propojenosti jednotlivých částí těla s orgány, energetickými centry, emocemi, mentální i duchovní rovinou

Kraniosakralní terapie cestou hluboké relaxace - kraniosakrální rezonance

Tato nádherná terapie je jedním z mnoha dalších poznání v mém životě, které mi změnilo pohled na „klasickou fyzioterapii“ a na její dopad na mé, nejenom dětské, klienty.
Je pro mě velkým potěšením být průvodcem při jejím plynutí.

Metoda kraniosakrální terapie cestou hluboké relaxace- kraniosakrální rezonance, byla vytvořena paní Viktorií Skácel.(více na odkazu „Může se vám hodit.“)

Délka péče u dětí a dospělých se velmi liší a též se liší délka péče u následných terapií. Nejde napsat přesný čas. Je to živá terapie, která se projevuje vždy přesně na míru k danému klientovi a to je třeba respektovat.

Tuto terapii provádím svým dětským klientům a jejich rodičům. Omlouvám se, ale na dospěláky, kteří nejsou součástí rodiny, mi bohužel už nezbývá prostor.

Kdy, jak a komu

U těch nejmenších jí používám zejména u nerovnoměrného psychomotorického vývoje, u predilekcí hlavičky, u hypertonií i hypotonií, u neklidných či nespavých miminek, na „vyladění“ po porodu…
U větších dětí a dospělých při problémech motorické funkčnosti těla, u skolióz, u chronické únavy a stresu, při poruchách rovnováhy, u bolestí hlavy, při poruchách soustředěnosti, po psychických a fyzických traumatech, při únavovém syndromu …..

Při této terapii se většinou leží na stole ve volném, pohodlném oblečení. Můžete mít zavřené oči a klidně i usnout. I když je pravdou, že toto u dvou až cca čtyřletých dětí až tak moc neplatí. V takových případech je kranio někdy prováděno velmi flexibilně:-).

Provádím-li tuto metodu dětem, platí tady to samé pravidlo jako u mnou prováděné fyzioterapie – současně s dětmi je nutno pracovat i s dospělými. Neznamená to, že i jim musím tuto terapii provádět, ale znamená to určitou změnu přístupu k psychomotorice celé rodiny. Není třeba se toho obávat. Uvedu jeden příklad za všechny. Chodila ke mně dívka, která měla urputné a časté bolesti hlavy. Při terapii i po ní pociťovala velikou úlevu. Po třech terapiích prováděných zhruba po týdnu, mi volala maminka, jak moc je šťastná, že se její dceři ulevilo, a že si další terapii už nebudou objednávat. Do týdne volala znovu, že se bolesti dceři zhoršily a že by jí raději vzala na vyšetření k lékaři.

Dívka prošla spoustou vyšetření bez nalezení příčiny a asi po měsíci ke mně přišla znovu. Po další kraniosakrální terapii měla úlevu na tři dny a po víkendu znovu pociťovala bolesti hlavy. Při další návštěvě, jsme společně s maminkou přišly na příčinu jejích bolestí. Rodiče byli rozvedeni a dívka chodila na jeden víkend v měsíci k otci. Ten měl ale práci velmi často i v těchto dnech a dívku hlídala babička. Byla to velmi přísná paní, která jí velmi často jen rozdávala příkazy, většinu času jí nutila se učit a velmi nerada viděla když si jen tak hrála. Rozuzlení bylo jednoduché. Maminka promluvila s otcem, ten změnil víkendový program a dívka už nepotřebuje mojí terapii.

„Existuje-li něco, co chcete změnit u svého dítěte, zamyslete se nejprve zda to není něco, co byste měli napřed změnit u sebe.“

Carl Gustav Jung

KDY NENÍ DOPORUČENO TUTO METODU PROVÁDĚT:

– při podezření na krvácení do mozku /mozková mrtvice, úrazy/
– u aneurysmat /cévních výdutí/
– u hydrocefalu /hromadění mozkomíšního moku v mozkových komorách/
– při akutním výhřezu meziobratlové ploténky

– v akutních stavech jakékoliv nemoci

PROSÍM UPOZORNĚTE MĚ NA:
– stav po operaci páteře
– umělý kloub či jiný kovový implantát
– osteoporózu
– těhotenství

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio