Výzva pro všechny, kteří sledují instagramové či youtubové návody jak na miminko – důvěřujte, ale prověřujte a nejlépe si vše, třeba i v představě, na sobě ověřujte.

A prosba směřující ke všem, kteří tyto návody (věřím, že v dobré vůli), vytvářejí a šíří do světa – předávejte svoje rady při osobních setkáních, kde můžete respektovat jedinečnost nejenom dětí, ale i jejich rodičů.

Mnohokrát jsem v různých  příspěvcích zmiňovala a nejenom já, jak je nemoudré učit se cvičit a manipulovat s miminkem podle videa.

Mnohokrát jsem zmiňovala, jak je nemoudré a z mého pohledu neprofesionální, takováto videa vypouštět na svět.

Nikoho nechci posuzovat, jen zde píši svůj názor!!!

Vypíši jen krátce svoje zkušenosti a zkušenosti mnoha rodičů a dětí, se kterými jsem měla tu možnost se v mé ordinaci setkat.

  • velmi často se setkávám s neideálním pochopením dané polohy či cviku shlédnutých na videu
  • následně díky tomu, že nikdo neviděl reakci děťátka a rodičům nedal další návod, mnohdy vzniklo neharmonické zapojování svalových skupin
  • z toho se vytvořil zvyk, který kdyby pokračoval i nadále, by mohl více či méně zasáhnout nejenom do pohybového vývoje miminka
  • „opravování“ tohoto zvyku pak zbytečně zasahuje do života celé rodiny
  • rodiče nám věří a protože jsou „zaslepeni“ láskou, dost často nerozpoznají co je a co není pro jejich děti přínosné.
  • chtějí to nejlepší a zapomínají na svojí vlastní sílu, na svůj selský rozum či intuici a proto dosti často hledají informace všude jinde, jen ne v sobě
  • toto se týká ale i nás, kteří se snažíme předávat svá „moudra“ dál, i my mnohdy zapomínáme používat intuici, nadhled a respekt vůči těm, kterým rady, ať už jakýmkoliv způsobem,  předáváme

Milí rodičové, věřte si!!! Věřte, že ten poklad, který se u vás narodil, k vám nepřišel náhodou. Vybral si vás a důvěřuje vám, že to s ním zvládnete. Důvěřujte i vy jemu a učte se v něm číst. Je to mnohem zábavnější, důvěryhodnější a krásně objevitelské čtení.  A taky prosím věřte, že na planetě neexistuje rodič, který by nikdy neudělal chybu.  Rodičovství se učíme za pochodu a proto je důležité, abyste se to vše učili ve vzájemné propojenosti a bez zbytečných zásahů od ostatních.

Milé kolegyně, kolegové a vy všichni, kteří tvoříte internetová videa s návody jak na dítě.  I vás z celého srdce prosím, používejte svoji intuici, respektujte jedinečnost dětí a rodičů a zvažte, zda takto předávané rady a návody nenadělají víc škody než užitku.

Jestli jste dočetli až sem, tak děkuji za pozornost i za váš čas a přeji nám všem pohodové léto i pohodový pohyb:-)

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio