Taktnost dotazů

Občas si u mě maminky popláčou, občas zahudrají, že je to k nevydržení. Tatínkové někdy mlčí, někdy hudrají. Je ale zvláštní, že mnoho z nich se bojí zasáhnout, aby se tazatele nedotkly nebo aby byl prostě jen klid.

A proč že ta nepohoda?

Kvůli netaktním dotazům, kterým bývají partneři/rodiče, občas vystaveni. Stále se snažím věřit, že ti tazatelé to nedělají s úmyslem ranit, ale mnohdy se jim to povedlo téměř dokonale.
Ten nemoudrý tazatel nemusí být jen někdo z příbuzenstva, může to být i sousedka, známí či kamarádi a dokonce někdy i profíci, z jejichž úst, by věty takového typu, neměly být vůbec vypuštěny.

Věty a dotazy to bývají různé, napíši pár nejčastějších🙃
A vy nechcete miminko?
A kdy už do toho praštíte?
Není vaše miminko opožděné? Vypadá tak nějak zpomaleně.
Jak to, že váš synek ještě nemluví? To malá od sousedů už to uměla dávno. Měli byste s ním někam zajít.
Ona vaše dcerka ještě nechodí? A nemá něco s nožičkama nebo nedej bože s mozkem?
To vaše dítě má určitě adhd, byli jste s ním už na vyšetření?
Nechcete jít k jiné fyzio, když malá ještě neleze (nestojí, nechodí,…), nějak to trvá. To já bych se zařídil/a jinak.
Oni říkají, že už by to mělo být dávno u vašeho syna jinak. Máte vůbec rozum, že to necháváte jen na tom, co doposud děláte?…

Občas bývají tyto a podobné dotazy doplněny neověřenými znalostmi od „strýčka Googla“ a to už je na pováženou.
Mám na to vlastní návod, který zde prozradit nemohu😉, ale věřím, že si každý z vás budete umět nebo už umíte vytvořit ten svůj🥰.

Co je přitom ale velmi důležité, je zůstat v klidu NÁDECH-VÝDECH. Taková maličkost postačí, abyste se dostali k sobě, ke své vnitřní síle a v klidu, bez emocí, odpověděli například:
“A kvůli čemu to, prosím tě potřebuješ vědět?“
„K čemu ti tato informace bude dobrá?“
„Ne, na vyšetření jsme nebyli, vy nám ho snad chcete zařídit?“

Jistě vás napadnou desítky vět, kterými neraníte zpátky, ale dáte jasně najevo, že děkujete, ale víc sdělení tohoto tipu si nepřejete🤫

Kam že se to u některých z nás ztratila intuice, taktnost, empatie, laskavost a moudrost???
Objevujme tyto vlastnosti u sebe i u ostatních a zalévejme je vírou v dobro, v sebe a v naše naprosto dokonalé děti!!!!🥰

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio