Sed bez opory nohou, téma, o kterém by se mohlo psát často. Téma, které je dost často opomíjeno. Téma, u kterého možná zjistíte, že mnohým z nás chybí základní znalosti jak zacházet se svými těly, abychom jim neškodili.

No řekněte sami, kolik z vás se s takovým základním smysluplným sdělením setkalo doma, ve školce, ve škole, u trenéra???

Možná jsme se setkali spíš s větami tipu:“To takhle nedělej.“,“Nelez tam jak pytel od brambor.“, „Sakra, narovnej se, kdo se má na ta tvoje kulatá záda dívat.“ „Jsi jako zpomalený film.“…

Ale je přirozené, že ten, kdo to sám neumí, nemůže to předat dál. A tím se nechci dotknout nikoho, protože i já sama jsem kdysi mívala v těchto poznáních dosti velké mezery. Až bolavá nehybnost mě přiměla ke zkoumání a objevování mých možností.

Dnes už vím nejenom, co dělám, ale za všech okolností se snažím stále objevovat i to, jak to dělám. A to JAK je nesmírně důležité. Když to poznám u sebe, většinou velmi dobře poznám co je a co není pro mé děti to nejideálnější.

Minulý týden jsem měla v ordinaci dvě děti s ne zrovna ideálním nastavením svalů podél páteře, svalů pletence ramenního a svalů krční oblasti.

Tyto neideálnosti měly společného jmenovatele dlouhodobý nebo častý sed bez a opory chodidel. Byly to děti i rozdílného věku. 18 měsíců a 4 roky. Ano, jak jsem psala ve své druhé knížce, vždy je cesta jak to více či méně „opravit“. Ale je to cesta, která by nemusela být nutná kdyby…

 

Kdybychom věděli, že jakýkoliv sed dítěte bez opory chodidel je témě shodný s tím, jako bychom sami seděli na barové židli a taktéž bez opory chodidel!

Zkuste se zeptat lidí, kteří dělají výškové práce co jim ta neopora nohou dělá s tělem! Zkuste se zeptat horolezců jak dlouho by bez opory chodidel vydrželi visosedět!

Nedejme na to, co ostatní povídali, psali. Že v autosedačce, nosítku, krosně či na dospělácké židli nevadí být bez opory. Dokonce jsem slyšela i názor, že děti záda bolet nemůžou, že ještě rostou a že se to tzv. zahojí!!!

Pravý opak je mou pravdou. Každým delším či častějším sedem bez opory chodidel zaséváme semínko možných problémů!!!

Sami objevujme a zkoumejme u sebe a pak neuděláme chybu ani u dětí.

Přeji nám všem krásně zakořeněná chodidla v sedech, stojích i při chůzi!!!

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio