Už nějakou dobu chci napsat pár slov o tomto tématu. Hned na počátku sděluji všem případným oponentům, že se nehádám, s nikým nebojuji a nikoho neposuzuji. Píšu pouze pravdu ze svého pohledu téměř 40leté praxe.
K tomu, abych už konečně zasedla a něco sesmolila, mě přivedlo mnoho rodičů, kteří se mě ptali, proč nevydám knížku, kde budou cviky, které je učím, vyfotografované. Přivedlo mě k tomu i mnoho rodičů, kteří by u mě se svými dětmi vůbec nemuseli být kdyby věděli:-). A dnes ještě velmi milá maminka a její nádherný usměvavý čtyřměsíční potomek. Přišla sama od sebe, protože cítila, že u její maličké není pohybově něco v pořádku. Bohužel jsme společně zjistily, že je škoda, že stejnou intuici nevyužila při pročítání a prohlížení jedné nejmenované knížky. Za poslední roky, co se na trhu a na internetu objevilo plno knih a videí s návody „jak na děti“, mám ve své ordinaci takových situací víc než by bylo zdrávo. Když jsem se na maličkou dívala a sledovala její statické polohy i pohyb, začalo mi svítat, z čeho že to asi plyne a kde se nejspíš stala chyba. Společně s maminkou jsme začali přicházet k pravděpodobné příčině neideálního nastavení pohybových vzorů u její dcerky. Možná se budete divit, ale stačily jen dvě, v knížce popisované a na fotografii zachycené polohy nošení a „problém“ s neideálním nastavením tělíčka dítěte byl vytvořen. Za necelé čtyři měsíce tohoto dění měla malá velmi přetížené svalstvo zad, naopak povolené břišní svaly, neuvolněnou hlavu z krku, vtočená ramínka, vysoké těžiště…

Nic z toho není žádná katastrofa, vždy se s tím dá popracovat a vylepšit to, ale je naprosto zbytečné, aby se to dělo.

Všem rodičům se snažím vše vysvětlovat a popisovat tak, aby má slova pochopili. Aby pochopili, že není mým záměrem najít na nich chybu, ale spíš v nich otevřít víru v jejich vlastní vnímání jednoduché pravdy, kterou mají v sobě a tou je intuice. Tato maminka intuitivně poznala, že bude fajn, když na její holčičku koukne někdo, kdo pohybu dětí rozumí. Jen tu svou intuici nevyužila při čtení a učení se manipulace z té knížky.

Také při všech přednáškách se snažím rodičům i studentům vysvětlit, že každé dítě a každý rodič jsou jedineční, neopakovatelní. Tudíž nemůže všem vyhovovat jedna a ta samá poloha, cvik, metodika….. A když budu učit rodiče jak dítě uchopit, chovat ho, přenášet a cvičit s ním, pokaždé to bude jiné. I když půjde o téměř shodné cviky či polohy, pokaždé to budu vysvětlovat trochu jinak. Bude třeba jiné postavení rukou, úhel uchopení, pokládání…
A to právě pro tu jedinečnost každého z nás.

Tak, jako neexistuje stejný otisk prstu, neexistuje stejný návod na všechny děti a rodiče!!!

Milí rodiče, prarodiče a ostatní, kterým záleží na dětech, ne na tom, abyste světu ukazovali svoji pravdu, až se budete dívat na videa na You Tube, či číst jakoukoliv knížku o vývoji dětí, vaničkování, manipulaci atd, uvědomte si, prosím, toto: DŮVĚŘUJ ale PROVĚŘUJ!

Nevěřte slepě ničemu a nikomu (ani mně). Ověřujte si a zkoumejte vše přes vaši přirozenou vlastnost, kterou intuice je a kterou máme v sobě všichni. Věřte v sebe a ve své děti a nás, kteří se vám snažíme pomoci, berte jako průvodce na cestě k radostnému, co nejzdravějšímu pohybu vašich dětí. Průvodce, který má znalosti, zkušenosti a provází vás s respektem k vaší jedinečnosti.
Jana Skalová

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio