Oblečení a pohyb miminek, téma stále aktuální:-)

Nebudu se dlouze rozepisovat o fyziologii a nefyziologii vývoje pohybových vzorů malých miminek. Toto téma, má většina z vás rodičů  již dávno „v malíku“.

Raději se zmíním o něčem, co mnohé z nás nenapadne. A to ne proto, že bychom byli nemoudří, ale spíš proto, že nám vůbec nepřijde na mysl, že druh oblečení může mít tak velký vliv na celkový vývoj malého miminka.   A to kromě narušení vývoje pohybových vzorů, přes vývoj kyčlí, lehkost pohybu, až  k poznávání sebe sama  v doteku. Ano, i poznávat svoje tělíčko přes dotek je pro miminka důležité.

Doposud jsem měla dost často v ordinaci děti, které měly oblečení co se „dnes nosí“ a které je nejčastěji k dostání. Společně s rodiči jsme většinou přišli na nevýhodnost tohoto oblečení a tak ta naše moudra:-) předávám dál.

I oblečení může mít vliv na výsledek fyzioterapie!!!

Zmíním zde jen ty nejčastější neideálnosti:-)

OBTAŽENÉ  ELASTICKÉ KALHOTY S JAKOUKOLIV GUMOU V PASE  x  LACLÁČE

  • obtažené elastické kalhoty dávají kyčle k sobě a tudíž nemohou mít tyto klouby prostor pro ideální vývoj a pohyb (mimochodem i u nás dospělých může mít časté nošení obtažených elastických džínů neblahý vliv na kyčle a pak dál….)
  • jednoznačně výhodnější jsou lacláče či volné dupačky  má-li dítě lacláče, má v pase většinou jen plenku, případně punčocháčky a má tím i volnější pohyb nejenom v kyčlích

DŮLEŽITÁ JE DÉLKA A VOLNOST DĚTSKÝCH BODY A TO VOLNOST I U KRKU

  • volnost u krku je nezbytná pro kvalitu dechu, ale i proti případnému přehřátí a to nejenom  v  létě
  • volná délka body je důležitá pro lehkost a plnohodnotnost pohybu a i pro vzpřímenost páteře

PONOŽKY

  • velkou pozornost věnujte vůli kolem kotníčků, ale i volnosti v délce chodidla
  • prostor pro všechny prsty na noze je důležitý na tvorbu klenby nohy

ČEPIČKY

  • upřímně, kdo z nás dospěláků má rád mít něco zavázaného pod bradou

 

Volnost těla souvisí s volností ducha. Nesvazujme naše děti ve svobodném rozletu:-)

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio