Miminka na zemí!!!

Vhodné či nevhodné???

Váha hlavy dítěte, když se narodí, je cca čtvrtina váhy jeho tělíčka. Než dítě zvládne udržet hlavu v ose či jinak řečeno v prodloužení páteře, musí zvládnout zapojovat ve spolupráci svaly krku, ramen, lopatek, prsní svaly, břišní svaly…

To je proces, který potřebuje svůj čas a který je u každého jedince jiný. Většinou ho dítě zvládá až když umí dokonale  lézt po čtyřech.

To znamená, že by na břiše na zemi mělo být nejdříve když se umí samo přetočit ze zad na bříško a zpět. Děti jsou velmi zvídavé a dáváme-li je tam dříve, podporujeme záklon hlavy, který může znamenat budoucí předsunuté držení hlavy.

Nejlepší je zkusit si to sami na sobě. Položte se na břicho na zem a chvíli tam zůstaňte. Jak dlouho vydržíte koukat si pod ruce na podložku? Velmi brzo začnete koukat nahoru, na dění, které se tam odehrává (vlající záclony, televize, procházející členové rodiny…) A co se v tu chvíli děje s vaší zadní stranou krku a se svaly podél páteře? Vnímáte to? Máte je oproti svalům na přední straně trupu více zapojené, chybí rovnováha, hlava se zaklání a připravuje se tím na budoucí neideální postavení!!!

Tímto se velmi přimlouvám za všechna miminka. Dávejte je na bříško pouze ve zvýšené poloze. V takové, ze které budou koukat shora dolů. V takové, ve které se jim hlavička krásně „vysune“ z krku a tím se umožní ostatním svalům přirozená spolupráce.

Přeji všem vzpřímené a bezbolestné držení hlavy:-)

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio