V jednoduchosti je největší prostor pro vlastní pravdu

Proč mnoho z nás hledá složitosti? Jsme k tomu vedeni výchovou doma, ve školách nebo vlivem okolní společnosti?

Návštěva jedné báječné rodiny před dvěma roky. 

Holčička (6let) vbočené kotníčky, klučina (9let) to samé a k tomu předsunuté držení hlavy s neideálním držením horní části zad a ramen. Spolunalezení pravděpodobné příčiny, vysvětlení toho, co můžeme pro zlepšení udělat, praktické vyzkoušení a prosba o zapojení celé rodiny (prarodiče, tetičky, strýčkové…). V podstatě jde o hru, které se účastní všichni, kteří jsou kolem dětí a kterým na nich záleží.

V konečném výsledku bývá velmi často pomoženo ke změně pohybových stereotypů všech spolupracujících.

Na konci první návštěvy vznesl tatínek dotaz:

“A to je jako všechno?“, „To jako chcete říct, že jen to, co jste nám vysvětlila a ukázala, stačí?“

Ano, já vím, že to stačí, vím, že to opravdu funguje!

Přišli asi třikrát.

Návštěva té samé rodiny zhruba po roce. Dost dlouho trvalo, než mi rodiče převyprávěli, kde všude ještě s dětmi byli, co vše za metody absolvovali a jak jsou z toho unaveni oni i jejich děti.

Tak znovu na značky. Opětovné vysvětlení té jednoduchosti:

– že svoje těla a svoji mysl máme vždy po ruce

– že na to jak stojíme, sedíme, držíme hlavu…, si můžeme vzpomenout v jakékoliv situaci během dne

– že aby to děti bavilo, je zapotřebí hra a radost a taky příklad a podpora nás dospělých

– že bez laskavé trpělivosti, hravé radosti, se to nemůže dostat pod kůži nikomu, ani dětem a ani dospělákům

Návštěva té samé rodiny minulý týden.                                                

Smekám nad tím, jak se posunuli a děkuji jim všem. Už mě nepotřebují, našli cestu sami k sobě. Každý sám za sebe a pro sebe a přitom společně objevili cestu k jednoduchosti, srozumitelnosti a přirozenosti. Dalo by se říct, že přímo k čiré obyčejnosti, která je u každého z nás neobyčejná.

PS: Tatínek mi při odchodu ještě řekl: “Já vám na té první návštěvě nevěřil, ale časem jsem zjistil, že jsem vlastně nevěřil sám sobě, že bych tu jednoduchost vůbec mohl přijmout.“

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio