Nevíte, jak pokládat dítě na bříško?

 Vážení a milí rodiče,

   nevíte, jak pokládat dítě na bříško? Díky vám a vašim dětem se ke mně dostávají velmi zajímavé zkušenosti o ne zrovna ideálních radách, které sem tam dostáváte. Nemyslím si, že bych měla mít patent jen na moji pravdu, ale výsledky, které vidíte vy i já společně, mě vedou k  šíření našich společných zkušeností, aby ostatní nemuseli opakovat již „prověřené“ chyby.

polohování na bříšku

Je vhodné podkládání miminek ručníkem?

   Minulý týden ke mně hned třikrát, spolu s dětmi, „přilétla informace“ o podkládání miminka válečkem z ručníku či jiného materiálu, když ono leží na bříšku. Nechci vás zde přetěžovat popisem toho, v čem všem to miminku neprospívá. Zmíním se jen o  jednom z těchto tří případů.

      Miminko mělo po komplikovaném porodu lehkou hypotonii – snížení svalové síly. V takových případech je velmi důležité vést dítě v pohybovém vývoji postupně, vytrvale, ale hlavně celkově a s citem. Je velmi podstatné brát v úvahu jeho únavu a umět ji včas rozpoznat, abychom svalové skupiny nepřetížili. Maminka dostala radu podkládat válečkem několikrát během dne, ale už nebylo upřesněno na co všechno se musí brát zřetel. V dobré víře svému potomkovi přetížila některé svalové skupiny oproti druhým, tím se zasáhlo do jejich spolupráce a podle toho i vypadalo držení tělíčka dítěte. „Pospravit“ tak, aby to s ním nešlo do budoucího života půjde, ale je zbytečné se k tomu vůbec dostat, co myslíte?

           Takže doporučení podkládání bez asistence velmi vřele nedoporučuji:-)

                               A z mé strany stále platí DŮVĚŘUJ ale PROVĚŘUJ.

Vlastní zkušenost

    Navíc si myslím, že každý, kdo dává rady ohledně pohybového vývoje dětí, by si je měl na sobě napřed vyzkoušet sám:-). Představte si, že jste malý, třeba dvouměsíční človíček a položte se na břicho. Stočte váleček z deky a dejte si ho pod hrudník. Svoje horní končetiny opřete o předloktí před válečkem a chvíli si tam takto poležte. Mějte ale na paměti, že pořád jsou vám dva měsíce, že vlastně ani nevíte, proč tam ten předmět máte a tudíž ani nevíte, že když se pohnete, pohne se i pod vás vložený kus látky!!!

   Většina dětí nevydrží ležet na bříšku v úplném klidu a tak se stane, že mají za chvíli váleček buď pod bradou nebo pod bříškem a tudíž nefunkční pro vylepšení této polohy .
 
    Ze zkušeností nabytých spolu s rodiči a s dětmi vím, že mnohem přínosnější je asistovaná poloha na bříšku. Ta vás sice stojí více času, ale svoje děťátko si v ní můžete smysluplně upravovat. Asistovanou polohu na bříšku předávám rodičům už mnoho let a spolu s dalšími laskavými cvičeními a se změnou manipulace, je pro děti opravdu přínosná. Sama o sobě, by ale také nepomohla!
 
   A proč vám to tu píšu a nenafotím to nebo o tom nenatočím video? Právě kvůli jedinečnosti každého dítěte, kvůli jedinečnosti jejich reakcí a kvůli respektu, který k dětem mám. To, co by mohlo pomoci jednomu, nemusí prospět druhému.
 

Přeji vám všem dny plné radosti. J.S.

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio