Jsou vhodná odrážedla, chodítka a hopsadla pro děti?

Kdyby to bylo jen trochu možné, vyrobila bych odrážedla, chodítka i hopsadla ve velkých velikostech a všechny, kdo je vyrábí a prodávají, bych do nich umístila. Myslím, že tuším správně, že po pár chvílích strávených v těchto „mučidlech“ by se už nic takového nevyrábělo. Možná by pak tito lidé došli k poznání, že co se nelíbí mně, nezpůsobuji druhým:-)

 

Je to už mnoho let co se fyzioterapeuté snažili zasadit o zrušení chodítek a hopsátek. Jsou to pomůcky, které přetěžují nepřipravené svalstvo trupu, kyčle, kolena i kotníky.

 

Pokud dítě ještě samo nechodí, má k tomu důvod!!

Pokud dítě neušlápne kolo, nemá co dělat na odrážedle!!!

 

Důvodem, proč tyto „pomůcky“ nemá používat je to, že jeho pohybové vzory ještě dostatečně nedozrály. Prostě a jednoduše na to ještě „nemá“. Když dám dítě, které samo nechodí do chodítka nebo hopsátka, tak mu – kromě přetížení celého pohybového aparátu – nedovolím projít „jedním rokem školní docházky“. Tím rokem, ve kterém se zrovna bude učit vychytávat všechny „záludnosti“ samostatné chůze a ve kterém si tímto bude posilovat nejem celé tělo, ale i svoji samostatnost.

Nechám-li dítě v chodítku či hopsátku, budu se časem možná divit, proč vtáčí špičky, má nohy do X, vyšpulený“zadeček, atd.

Co se týká odrážedel, ta podporují prohnutí páteře zejména v bederní oblasti, mimoosové zapojení kyčlí, kolen i kotníků a z toho vyplývající postavení dolních končetin do X, zatížení vnitřních hran chodidel, atd. Je to vlastně chůze v sedu, která opravdu člověku přirozená není.

Děti mají z odrážedel ve většině případů sešlapané boty na vnitřní straně. To znamená nesymetrické zatížení chodidel. A protože člověk není jen chodidla, ale celá bytost, přesouvá se časem problém do kotníků, kolen i kyčlí a je-li problém v těchto oblastech, může být  časem i v dalších vyšších patrech těla. Třeba ne hned, ale časem skoro jistě.

Samostatnou kapitolou by mohla být ještě kola bez šlapek. Výrobci a prodejci je nabízejí se spoustou superlativů a s mylnou informací, že tato kola nejsou odrážedla.

Vše, na čem sedím a odrážím se přitom nohama od země, je odrážedlo!

I přesto, že vím, že mnoho dětí je v mé ordinaci díky těmto pomůckám zbytečně, nezlobím se na vás, na rodiče. Svoje děti milujete a prostě pro ně chcete to nejlepší. V té své lásce velmi snadno podlehnete tlaku okolí, tlaku reklamy. Kdysi dávno jsem to měla podobně, proto to chápu, ale Život mě naučil.
 
 
Takže už dávno to mám takto :
 
DŮVĚŘUJ, PROVĚŘUJ  A JDE-LI TO, NA SOBĚ SI OVĚŘUJ!:-)
 
 
 

Kupte raději dítěti houpacího koníka, tříkolku, šlapací autíčko, koloběžku a časem i kolo s postranními kolečky? Na těchto výrobcích je mnohem zdravější pohybování.

A do doby, než do těchto přirozenějších pomůcek děti dozrají, je pro ně nejlepší „posilovnou“ docela obyčejné chození, padání, zvedání se, chůze do schodů, chůze v terénu, prolézání, vylézání, slézání……

Ukázka z knihy „S láskou ke zdravému pohybu našich dětí.“

 

Nevhodné pro děti jsou následující:

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio