Krásný dobrý den přeji všem,

moc vás prosím, vyzkoušejte si, alespoň čtvrt hodiny, sedět s visícíma nohama. Můžete si klidně i opřít záda, bude-li o co, můžete nechat viset svoje nohy od kolen dolů nebo je mít natažené před sebou, ale hlavně mějte chodidla bez opory.

Nemají-li chodidla oporu, nemá oporu páteř a tím i celý trup a jestli přitom budou či nebudou opřená záda už na té neideálnosti moc nezmění.

Tak jak to jde? Jaké máte pocity v zádech, v pánvi, v nohách? Vydržíte být celým tělem relativně v klidu nebo se vám chce hýbat nohama? Chce se vám nohama kývat nebo si je máte chuť o něco zapřít? Zkuste si ty pocity umocnit tím, že zavřete oči. Lépe svému tělu porozumíte, lépe pak pochopíte i svoje děti.

Proč děti? Jak často se vám rodičům stane, že okřiknete dcerku či synka, aby vám v autě při jízdě nekopaly do přední sedačky? Jestli si pokus s visícími dolními končetinami opravdu na sobě ověříte, už nikdy svoje děti nenapomenete, ale uděláte vše pro to, aby si měly svá chodidla o co opřít!!!

Většina z dětí to kopání opravdu nedělá schválně, jen vám to nedokáží správně vysvětlit.

A co se týká ještě těch nejmenších miminek? 

Mějte prosím na paměti, že zakřivení páteře si každé mimino teprve tvoří postupným vývojem pohybových vzorců a že jistě nechcete, aby mělo kulatá záda tvaru autosedačky. Je to trochu nadnesené, ale věřte, že už víc než pár dětí s neideálním nastavením páteře z autosedaček či polohovacích lehátek jsem v ordinaci měla. 

Takže je to stále o tom samém:

– důvěřuj, ale prověřuj a nejlépe sám na sobě si to, co chceš pro své dítě, ověřuj

– používej víc svoji intuici nebo-li selský rozum než zkušenosti ostatních 

– čti ve svých dětech a v jejich reakcích častěji než v internetu

– každý z nás je  jedinečný neopakovatelný exemplář a i když „pravidla“ pohybového 

  vývoje mají po staletí stejný základ, ke každému z nás je třeba přistupovat jak k

  originálu od Leonarda da Vinciho:-)

 

Přeji nám všem dny v lehkosti, radosti a v dokonalém zdraví. 

 

 

 

 

Knihy

Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.

V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.

V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti  jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.

© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio