Vážení a mílí všichni,
kteří jste součástí života dítek školou povinných:-). Nechci vám přidělávat práci. Už tak máte s domací výukou naloženo víc, než je milo a zdrávo.
Jen mám velikou prosbu – zkusme najít formou hraní, legrace a zapojení celé rodiny cestu ke „znovuvzpřímení“ těl i duší našich dětí.
Klidně bych mohla napsat další knihu o tom, jak některé změny v našem společenství dokázaly vstoupit do pohybového vývoje dětí ne zrovna přívětivou formou.
Když kdysi dávno přicházely do módy plovoucí podlahy, objevila se „infekce“ nelezoucích“ batolat. Když se začala na trhu objevovat hopsadla a odrážedla, přibyl nesmírný počet dětí s vbočenými kotníky, s koleny do x… a tak by se dalo pokračovat dál a dál.
Nyní mívám ve své ordinaci nezvykle velký počet dětí s asymetrickým a ochablým držením těla.
Asymetrie se objeví snadno při dlouhodobé výuce z počítače. Málokdo totiž dokáže myslet na držení těla, když se musí už tak dlouho soustředit na tak podivnou výuku. A většinou si každý sedá do své navyklé polohy. A protože takto, bez větších změn a většího pohybování se, sedí po většinu dne, otiskne se to i do držení těla.
Další, co lze přečíst z držení těla je unavenost či otrávenost z dění kolem nás a to nejenom u dětí, ale i u vás, rodičů. No řekněte sami, když vám někdo stále nakládá úkoly, zákazy a příkazy, máte chuť se držet vzpřímeně? Asi ne.
Tak co s tím?
Máte-li prostor v bytě střídejte sed na míči se sedem na různých židlích. Nechte vaše děti válet sudy několikrát během dne, procvičujte ramena, paže, hlavu, poskakujte s nimi, házejte si s míčem. Proložte to všechno jednoduchými dechovými cviky, choďte co nejvíc ven, tancujte, zpívejte……Prostě tělo udržujte v pohybu ať má víc sil a chuti do života:-) Vymyslet si pohybové aktivity i v malém prostoru není problém. Některé šikovné návody na pohybové hry můžete najít na You tube.
Trochu obtížnější je v tomto čase probudit v nás samotných radost, sdílet ji a nakazit s ní i ostatní, ale určitě všichni víte a znáte, že cokoliv děláte s radostí má vždy větší úspěch, než když se to musí!
Radost máme všichni ve svých srdcích, hledejme ji , objevujme ji a nevzdávejme se! Věřme, že naše děti, i my samotní za ten kousek námahy při hledání, stojíme! Jana
PS: A kdyby se stalo, že budete mít pocit, že už nemůžete, vzpomeňte si na čmeláka:-)
PS2: Dozvěděla jsem se, že se čmelákem je to ještě trochu jinak, tak přidávám vysvětlení:-)
Tyto knihy, které jsem díky mnoholetým a mnohobarevným zkušenostem mohla napsat, můžete zakoupit u mě v ordinaci, v kamenných obchodech i online.
V knize “S láskou ke zdravému pohybu našich dětí“ najdete naprosto jednoduše napsané povídání o tom, jak by se měl (ne musel!), odvíjet pohybový vývoj vašeho miminka, jak ho co nejlépe zvládnout a jaké nástrahy vás přitom mohou čekat.
V knize “Jak teď, tak potom“ je toto vše ještě doplněné o konkrétní příběhy z praxe a o podporu pro vás, rodiče, prarodiče… Zjistíte, že vy a vaše děti jste dokonalí takoví jací jste a že i když se něco v životech nás a našich dětí uděje tak trochu “ z normy“, vždy se to dá nějakým způsobem pospravit.
© 2023 Jana Skalová | Spravuje ReVitta studio