Vyšetření miminka a respekt V mé profesi se provádí, kromě jiných vyšetření, sedm polohových testů. Můžete si je v obrázcích i ve fotkách vyhledat, shlédnout a sami se rozhodnout, zda chcete či nechcete, aby lékař či fyzioterapeut tyto testy s vaším miminkem prováděl. Z pohledu mé dlouholeté zkušenosti to nejsou vyšetření, která by byla nezbytně nutná. Zkušený zdravotník pozná, že je něco jinak i jen pouhým dotekem a pozorováním miminka v jeho přirozeném projevu. Poté se pak, po domluvě s rodiči, může přejít k dalším vyšetřovacím metodám. Ve chvíli, kdy je dítě v klidu, cítí se v bezpečí a to ať už leží na vyšetřovacím stole nebo je v něčí náruči, se projeví naprosto dokonale. Takové vyšetření ale vyžaduje čas, zkušenost a respekt k dítěti i k rodičům. Proč jsem se rozhodla napsat toto krátké sdělení? „Paní Skalová, byla jsem po návštěvě u vás na vyšetření u lékaře a ten mi sdělil ať se na chvíli otočím, že jde vyšetřovat naše dítě. Ptala jsem se proč se mám otočit a čeho se to vyšetření týká a bylo mi řečeno, že bych tomu stejně nerozumněla a že to nemusím vidět. Chtělo se mi plakat a neměla jsem sílu říct, že to nechci. Pak jsem stejně plakala, že jsem to dovolila.“ Někdo může namítnout, že je to jen chvilka, že se to tak dělá už mnoho let a všechny děti to nějak zvládly, že jsou horší vyšetření, že toho rodiče moc nadělají,… Každý z nás máme právo na svůj pohled, na svoji pravdu, ale také i na své vlastní rozhodnutí. Když jsem kdysi dávno začínala, používala jsem tyto testy také. Měla jsem v sobě pocit povinnosti a asi i tak trochu důležitosti zdravotníka. Postupem času mě naštěstí čím dál tím víc navštěvovala empatie a respekt k druhým a učila jsem se děti vyšetřovat jinak. Věřím, že to nebylo a není o nic méně profesionální, ale rozhodně to bylo a dodnes je respektující. Není mým záměrem kohokoliv posuzovat a ani snižovat důležitost mnoha vyšetření, která mohou zachránit zdraví jedince. Spíš poukázat na to, že můžeme vytvořit spolupráci založenou stejně tak na Profesionalitě jako na Lidství.
Důvěra
Důvěra Slovo, které má pro každého z nás jinou hodnotu, barevnost, vůni, pocit. Ano, i jinými smysly můžeme vnímat důvěru. Nejenom hlavou – rozumem. Důvěra je něco, co se prolíná naším životem od početí až po odchod „na obláček“. Je to něco, co potřebujeme všichni k smysluplnému životu. Proč o tom píšu. Občas se u mě v ordinaci při péči stávalo, že se miminko, či větší dítě, začalo chovat tak, jak to běžně nedělalo. Nebylo to klasické „rozmazlené“ či „nevychované“ zlobení. Bylo to jiné, slovy těžko popsatelné chování. Jakoby potřebovalo, aby u toho, co ze sebe dává, byl ještě někdo jiný než maminka, táta,… Většina maminek okamžitě mluvila o tom, že její dítě takové není, že to normálně nedělá, atp. Některé se snad i styděly a obhajovaly své dítě se slovy: “To dělá jen u vás.“ Případně u vás a třeba ještě u jednoho člověka. Zpočátku, ještě když jsem pracovala v nemocnici, jsem z toho byla nesvá a hledala jsem chybu v sobě, pak v tom, že i to malé miminko cítí tu „nemocniční tíhu“,… Časem jsem pochopila, že je to jinak a že je to takto v pořádku. Naštěstí mám kolem sebe skvělé životní učitele a díky nim jsem mohla a mohu procházet vývojem prožitků a následných pochopení. Žádná studia či kurzy nám nedají tolik, co samotný prožitek života. Nebyla to vždy procházka růžovým sadem, ale děkuji za ni. Posunula mě do empatičtějšího vnímání svých malých klientů, jejich rodičů, přátel, sebe sama. Stále je to ale proces, ve kterém se učím držet klid, nadhled, určité hranice, rovnováhu,… Dnes jsem od jedné vzácné bytosti dostala text, který s vámi velmi ráda sdílím. Věřím, že nám všem pomůže otevřít další okno poznání. Nevím přesně, odkud ten text byl. Snad tomu, kdo ho stvořil, nebude vadit sdílení. „Dítě se chová nejtěžším způsobem právě u člověka, vedle kterého se cítí nejvíce v bezpečí. Ne proto, že by chtělo být „složité“, ne kvůli nedostatku úcty. Ale právě proto, že právě u tebe si může konečně dovolit pustit ven všechno, co v sobě drželo celý den. Během dne se velmi snaží, poslouchá, dělí se, dodržuje pravidla a potlačuje emoce, které jsou pro malé tělo příliš velké. A když se vrátí do bezpečí, maska spadne. Objeví se slzy, napětí vyjde napovrch a výbuch může způsobit i ta nejmenší maličkost. To není vzpoura proti tobě. To je důvěra. To je pocit bezpečí. V tu chvíli nevidíš nejhorší verzi svého dítěte. Vidíš tu nejpravdivější, tu, která ví, že neodejdeš, ani když se emoce stanou hlasitými a těžko zvládnutelnými. Nerozpadá se proto, že bys udělala něco špatně. Rozpadá se proto, že vedle tebe nemusí předstírat, že je silné.“ A vnímám, že by bylo chybou si myslet, že toto se děje jen u školkových či školních dětí. I kojenci a batolata mají svůj emoční svět, který ne každý umíme uchopit, pochopit a dát do rovnováhy. Nebojme se vystoupit ze starých zvyklostních kolejí, nebojme se učit nové. V prostředí, kde se cítíme dobře, kde důvěřujeme sobě navzájem, nám to půjde snadněji.
Bezpečí
Bezpečí Svoji profesi, která se postupně projevila i jako mé poslání mám v srdci uloženou jako něco, co nejde dát do zcela přesných slov. Mám v sobě nesmírné Díky, které vysílám k té síle, která mě na tuto moji cestu dovedla. Mám v sobě i velké Díky k vám, kteří mi důvěřujete. To, co mohu spolu s vámi tvořit, mě stále naplňuje a přináší radost. A když pak vidím, že díky naší spolupráci se mnohé proměňuje v lepší či přijatelnější a že i ve vás se objevuje víc víry, radosti a naděje, dává mi vše , co jsem se kdy cestou Životem naučila, větší smysl. Taky jsem si uvědomila, že když jsem kdysi přestala být tím klasicky vzdělaným zdravotníkem a začala jsem si víc vážit sama sebe, přímou úměrou jsem si začala víc vážit i vás, vašich rozhodnutí či názorů. Takže nevadí, že máme každý jiný pohled na danou situaci, důležité je společně najít to, co vám či vašim dětem bude ku prospěchu. Není důležité, kdo z nás má pravdu, důležité je zapojení vlastního, okolím neovlivněného názoru. Zapojení svého vlastního vhledu, pocitu, instinktu,… A ještě jedna věc je tam důležitá – Bezpečí. Minulý týden mě na ni přivedla jedna maminka, která ke mně chodí už nějaký ten pátek se svojí ratolestí a vlastně by už, z pohledu mé profese, chodit nemusela. Když jsem se ptala, jestli nechce přestat docházet nebo dát větší časové rozestupy mezi návštěvami, odpověděla: „Ne ne, paní Skalová, já si k vám chodím odpočinout, nabrat vědomosti a sílu. Je to jako bych šla do bezpečného doma, když jsem byla malá.“ Tak jsem ráda, že u mě to není „bezpéče“, ale s Bezpečím. Přeji nám všem, aby tento pocit byl s námi všude tam, kam se vrtneme.
Od stresu k relaxaci
Vědomý pohyb = vím nejenom co dělám, ale vím i jak to dělám ZATÍM JEN JEDEN NOVÝ TERMÍ NA ROK 2026 7.2.2026 Pozvání na cestu od stresu k pohodě a RELAXACI Co mám tady a teď neustále při sobě?Co každou vteřinou svého života mohu ovlivňovat?SAMA SEBE!!! Poznávat svůj dech znamená poznávat svoje TĚLO. Je to i cesta, jak poznat svoji MYSLPoznat svoji MYSL znamená porozumět svému TĚLU a zvědomit si svůj DECH.Propojit to, znamená porozumět tomu, jak žít v co nejlepším ZDRAVÍ a POHODĚ. Kde: CCP Fontána Vltavínová 8, PlzeňČas: 9-15.30Cena 1750,-Co s sebou: pohodlné vrstvené oblečení, pohodlnou karimatku, deku, lehký obědČaj a malé „zobání“ je k dispozici Přihlášení a bližší sdělení na telefonním číslo 602 842 442 / mail: info@fyzio-vltavinek.cz
Je to nutné???
Moji milovaní rodičové, jsem váš poklad, vaše štěstí a radost. Jsem vaše miminko, které je naprosto jedinečné, neopakovatelné a s jiným, byť stejně starým miminkem, nesrovnatelné.Moc vás prosím uvědomte si moji jedinečnost vždy, když budete přijímat plošně předávané rady od druhých přes obrazovky vašich mobilů či počítačů.Ten člověk, který vám to ukazuje on line, mě nezná tak, jako vy. Neví, jak se vyvíjím, jakou mám stavbu tělíčka, jaké mám potřeby, jak tělíčkem i náladou reaguji na to, co on tam doporučuje, atp. Jsem výjimečné, protože i vy jste! Tak takoví i zůstaňme. Nelíbí se mi plošně předávané, video rady či foto návody.Nerespektují a berou jedinečnost dětem i rodičům.Tlačí nás do „stejnokroje“ tvoření na základě zkušeností druhých a bez respektu k výjimečnosti dětí i rodičů.Vím, že nejsem jediná fyzioterapeutka, která pomáhá „opravovat chyby z internetu“!!!JE TO NUTNÉ?BUĎME SVÍ, BUĎME SAMI SEBOU, VĚŘME SI!!!